Nová generace českých bábovek

Tak jsem vám na fejsbuku v Kroužku nové generace českých básníků několikrát narazil na názor, že „forma není důležitá.“ Rozesmutnilo mě to. Pochopil bych takové tvrzení třeba od elektrikáře nebo účetního, ale aby se jím hájili lidé, kteří naznačují, že by rádi vybudovali novou mladou poezii?

Jako první problém neformální psací mentality vidím už to, že vůbec mezi obsahem a formou rozlišuje a jedno si bere za rukojmí před druhým. Ti dva k sobě přece patří jako kanibalská klíšťata. Forma je součástí obsahu. Obsah je součástí formy. Společně se prezentují čtenáři jako jediné sdělení. Obsah samozřejmě podmiňuje, jaký si ze čtení odneseme prožitek — ale forma na nás působí už třeba tím, že vybuduje očekávání, se kterým text vezmeme do rukou. S jinými představami se chopíme pravidelně urovnaných veršů, odstavců s číslovanými nadpisy nebo jednolitého bloku písmen.

Forma

Na výtvarném umění se klam odděleného obsahu a formy vyjeví snáz. Zřídkakdo by si troufl tvrdit, že dva obrázky výše jsou v podstatě stejné, protože oba prostě ukazují vousatého muže. Naopak, na té vybájené formě pevně stojí celé poselství: zatímco levá polovina nám vypráví, že i starý muž s bílými vousy může být krásný, pravá polovina svoji výpověď mění na „ti staří malíři byli pěkní dementi, že tolik hrotili blbé malování.“

V řeči má stejný účinek tón hlasu. Už takové oslovení, i když na papíře zůstává stejné, se pod jeho vlivem dramaticky proměňuje: Křik. Šepot. Posmívání. Něha. Každý obsah má formu a každá forma má obsah, a když už jednou otevřeme pusu, musíme si je volit.

Pokud budeme hlásat, že se obsah obejde bez formy a naopak, dopadne báseň (nebo obecně dílo) třeba jako učebnicové schéma, jako suchá informace, v nejlepším případě jako parodie.

Reklamy

vfvg se představuje:

vFVG. Pokojný apoštol relativity. Diskordiánský světec nižšího řádu. Podavač bílého květu
Příspěvek byl publikován v rubrice Skládací, Všechno se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Nová generace českých bábovek

  1. naprosto výstižné. s dovolením to reblognu (to je příšerné slovo…)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s