Víc otvorů našim kamarádům

Ve starých čínských anekdotách se děje něco seriózně nekalého. Následuje úryvek z poslední kapitoly knihy Čuang-C’ a zkusmá analýza.

Vládcem Jižního moře je Šu, to jest Prudký, vládce Severního moře je Chu, to jest Náhlý, vládcem Středu byl Chun-tun, to jest Chaos. Vládcové Šu a Chu se často scházeli na území Chun-tunově a tento vládce je vždy skvěle pohostil. I radili se vládcové Šu a Chu, jak by se svému hostiteli, vládci Chun-tunovi, odvděčili za jeho laskavost. A řekli si: „Všichni lidé mají po sedmi otvorech, jimiž vidí, slyší, přijímají potravu, dýchají, jenom on nemá žádný, pokusíme se mu je vyvrtat.“

Denně vyvrtali jeden otvor, a sedmého dne Chun-tun zemřel.

Mistr Čuang: Vnitřní kapitoly, s. 101—102. Z čínštiny přeložil Oldřich Král. Odeon, 1992

Tak se vám čínští mýtičtí vládci odvděčí, když pořádáte jednu boží párty za druhou! Možná odtud bral lid svoje ideje umírněnosti a střídmosti. Pozor, poletuje nad náma pár vlezlých psychopatů, které už přestalo bavit bezvědomým kamarádům čmárat po obličeji fixkou a pátrají po něčem zábavnějším. Tak s tím rýžovým vínem radši opatrně!

Na druhou stranu, pánové Šu a Chu, a.k.a. vrtači děr, znějí jako veskrze přívětiví a vstřícní živlové bez postranních úmyslů. Z jejich chování by se dalo vyvozovat, že pan Chun-tun se stal obětí skupinového užívání halucinogenů: vole, vyvrtejme mu pár otvorů na dýchání, ne? vůbec mu neproudí kosmické liány! jo, jsem vládce moře, jdem do toho! ty jsi taky vládce moře!

Anebo osudově padli do područí svých jmen, Prudký a Náhlý. Chudák Chaos se ani nestihl rozkoukat, postrádaje otvorů na oči, nevěděl, která uhodila, a najednou byl jak řešeto.

Po sedmi dnech.

Náhle. Prudce.

Reklamy

vfvg se představuje:

vFVG. Pokojný apoštol relativity. Diskordiánský světec nižšího řádu. Podavač bílého květu
Příspěvek byl publikován v rubrice Mlsati vešky, Res hortensis, Všechno se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s